Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este traseul după efectuarea expertizei medico ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este traseul după efectuarea expertizei medico legale

Ce acțiuni trebuiesc întreprinse in situația in care o persoană a dispărut din altă localitate decât cea de domiciliu , a fost găsită după niște luni tot in acea localitate ,in stare avansată de putrefacție .Acum institutul de medicină legală efectuează expertiza pt stabilirea ADN ului , etc .După ce termină expertiză cine eliberează certificatul de deces , e la alegere intre localitatea de domiciliu si cea unde a,avut loc decesul ?De asemenea , altă întrebare : de unde se ridică cadavrul ( oasele de fapt ) ? De la IML , sau IML ul a primit doar o mostră pentru analiză ?
Parchetul deschide un dosar de cercetare. Raportul de expertiza se depune la dosarul de la parchet.
In baza concluziilor din raportul de expertiza medico-legala, cu acceptul procurorului se poate face inhumarea. Certificatul de deces se elibereaza de catre primaria din orasul de domiciliu in baza ordonantei procurorului si a concluziilor raportului medico-legal.
Cadavrul se ridica de la IML unde a fost depus pentru expertiza medico-legala.
Mulțumesc mult pentru răspuns