Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Subrogatie reala universala si transmisiune universala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Subrogatie reala universala si transmisiune universala

Imi poate explica cineva diferenta dintre subrogatie reala universala si transmisiune universala? Si daca este posibil si un exemplu pentru fiecare situatie. Multumesc!
Subrogatie inseamna inlocuire, reala inseamna ca se refera la bunuri si universala se refera la un intreg patrimoniu, de pilda in cazul persoanelor juridice; iar transmisiunea universala se refera, de pilda, atunci cand prin decesul unei persoane fizice, intregul patrimoniu al acesteia se transmite unui mostenitor.
Aceste notiuni nu pot fi discutate separat, scoase din context, deoarece fac parte dintr-o chestiune juridica mai complexa, si care se refera la patrimoniu si la functiile acestuia in circuitul civil.
Este important sa stabilim daca intrebarea dvs este pur teoretica sau daca aveti o problema concreta.