Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de intretinere minor

Buna seara!
Va rog daca ma puteti lamuri intr o anumita privinta- sotul meu are un copil din prima casatorie, caruia ii plateste o pensie de intretinere lunar. In curand (aproximativ o luna) vom deveni parinti - ce trebuie sa facem pentru a i se recalcula suma platita primului copil? Trebuie deschis proces sau ce anume?
Multumesc anticipat!
Buna seara,
Sotul trebuie sa se adreseze instantei pentru diminuarea cuantumului pensiei de intretinere.
in ziua in care se naste depune personal sau prin curierat sau prin email semnata o cerere catre judecatoria de care apartine primul copil si solicita simplu, recalcularea pensiei de intretinere avand in vedere noile imprejurari.Scrie in cerere adresa completa a mamei, cererea in dublu exemplar, taxa de 20 ron, si apoi pregateste copie dupa noul certificat, adeverinta de la anaf cu veniturile din ultimul an, adeverinta de la locul de munca cu venitul net pe ultimile 6 -12 luni.
din 25% se va da 16.5% pentru primul copil inceoand cu data introducerii chemarii in judecata.