Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept locuinta temporara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept locuinta temporara

Cat timp are dreptul sotia fratelui meu decedat, sa mai locuiasca in casa tatalui meu,? Mentionez ca unic proprietar in urma unui act de mostenitor, este tatal meu. Multumesc
Sa intelegem ca atat tatal dvs, cat si fratele dvs, au decedat? Daca da, se pune intrebarea: ati dezbatut succesiunea dupa tatal dvs? Dar dupa fratele dvs? Daca nu, dvs in calitate de descendent si succesibil al tatalui dvs, nu aveti cum s-o scoateti afara din casa pe sotia fratelui dvs.
Tata nu a decedat, doar fratele. Dar sotia fratelui, inca locuieste cu tatal meu. Voiam sa stiu cat timp are dreptul sa mai locuiasca cu el acolo
adry., utilizator
De ce considerati ca daca a ramas vaduva, nu mai face parte din familie?
Daca tatal traieste si el o accepta, nu aveti nici un drept sa o dati afara. Daca tatal a decedat, faceti succesiunea. Astfel, si cumnata va avea partea ei in urma sotului, si va avea dreptul sa locuiasca acolo pe "miimea" ei de parte.
Ea singura s-a "dat afara" din familie. Iar tata...unde scrie ca o accepta? Am pus o intrebare, puteti raspunde la ea sau judecata o lasati in seama altora abilitati?
adry., utilizator
Daca tatal dvs traieste, poate sa o dea afara (desigur, in instanta, pe calea unei actiuni in evacuare).