avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cont bancar PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cont bancar PFA

Buna ziua,

Tocmai mi-am infiintat un PFA si as avea niste intrebari.

1. Este nevoie sa deschid un cont business prin care sa incasez veniturile ca si PFA?
2. Este nevoie ca acest cont bancar sa fie deschis in Romania? Sau pot folosi un serviciu gen Revolut?

Intreb pentru ca eu voi lucra ca si contractor pentru o companie din Marea Britanie, iar veniturile vor fi in lire sterline si vreau sa folosesc un serviciu avantajos de schimb valutar.

Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: as_cj , utilizator 02:23, 21 Octombrie 2018
Cont bancar deschis in Romania pe pfa.
Deci nu se poate folosi Revolut, varianta business?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E factura - pfa in romania, servicii în afara ue Radiana2024 Radiana2024 Bună seara. Este obligatorie înscrierea la E Factura în cazul meu? Situatie: am un PFA înființat în August 2023. Lucrez de acasă, din România, pentru o ... (vezi toată discuția)
Incasare factura in lire popaica popaica Buna ziua, Sunt un PFA si am facturat in Marea Britanie pt servicii de consultanta IT , o factura in lire , comunicand inclusiv contul bancar in lire. De ce, ... (vezi toată discuția)
Incasare valuta in cont revolut la pfa Constantin6991 Constantin6991 Buna ziua, Colaborez ca si PFA cu venit real cu o firma din SUA care-mi plateste lunar anumite sume pentru serviciile prestate pe zona de recrutare. As vrea ... (vezi toată discuția)