avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chirie deductibila ( PFA )
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chirie deductibila ( PFA )

Buna
Sunt PFA si urmeaza sa stau in chirie, intr-un apartament cu mai multe camere.
Pot trece chiria ca fiind deductibila? Exista limita la valoarea chiriei?
Cel mai recent răspuns: Vlad771 , utilizator 21:53, 23 Octombrie 2018
Puteti deduce doar chiria spatiului in care va desfasurati activitatea (punct de lucru) daca codul caen impune.
5819 Alte activitati editare
Deci doar o camera?
Sa zicem ca sunt 4 camere iar chiria e 400, Deci doar 100 sunt deductibili?
Adresa sediului de pe PFA este in orasul X (apartamentul parintilor)
Din ce am inteles trebuie sa devin flotant ,sa schimb adresa sediului PFA in orasul Y(unde locuiesc momentan si unde voi plati chirie)
Trebuie mers la Registrul Comertului cu certificatul PFA pentru a schimba adresa? Mai e nevoie de ceva sau mai sunt alti pasi? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile pfa (chirie+utilitati) pe 2018 si 2019 Vlad771 Vlad771 Buna, Am un PFA(profesii liberale) si sunt singurul salariat. Stau in chirie si am viza de flotant. Cat pot deduce din chiria unui apartament cu 2 camere? ... (vezi toată discuția)
Preschimbare certificat de inmatriculare pfa schimbandu-se adresa RISSDORFERIULIANA RISSDORFERIULIANA Intrucit s-au schimbat nr de la cladiri de pe strada respectiva ,trebuie sa schimb si certificatul de inmatriculare al PFA cod CAEN 7490 ? Sediul PFA este ... (vezi toată discuția)
Norma si altele robilix robilix Am sunat azi la Cluj si din pacate chiar daca codurile CAEN sunt din aceasi clasa (6201, 6202, 6209, 6311, 6312) norma se insumeaza. Am PFA deschis in alt ... (vezi toată discuția)