Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chirie deductibila ( PFA )
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chirie deductibila ( PFA )

Buna
Sunt PFA si urmeaza sa stau in chirie, intr-un apartament cu mai multe camere.
Pot trece chiria ca fiind deductibila? Exista limita la valoarea chiriei?
Puteti deduce doar chiria spatiului in care va desfasurati activitatea (punct de lucru) daca codul caen impune.
5819 Alte activitati editare
Deci doar o camera?
Sa zicem ca sunt 4 camere iar chiria e 400, Deci doar 100 sunt deductibili?
Adresa sediului de pe PFA este in orasul X (apartamentul parintilor)
Din ce am inteles trebuie sa devin flotant ,sa schimb adresa sediului PFA in orasul Y(unde locuiesc momentan si unde voi plati chirie)
Trebuie mers la Registrul Comertului cu certificatul PFA pentru a schimba adresa? Mai e nevoie de ceva sau mai sunt alti pasi? Multumesc