Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA (chirie+utilitati) pe 2018 ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA (chirie+utilitati) pe 2018 si 2019

Buna,
Am un PFA(profesii liberale) si sunt singurul salariat. Stau in chirie si am viza de flotant.
Cat pot deduce din chiria unui apartament cu 2 camere? Cheltuielile se pot deduce deasemenea (gaz, apa, curent si internet) ??

Multumesc
Nu. Deduceti doar de la cheltuielile de la intretinere (conform chitanta de la asociatie) doar cat reprezinta procentual camera pe care ati pus-o la dispozitie pentru sediul social al pfa in acel contract de comodat semnat la infiintare din totalul apartamentului. Nimic din utilitati.
La internet daca vreti sa deduceti factura lunara trebuie ca sa aveti contractul cu furnizorul facut pe pfa.