Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua vreau sa ma ajutați cu un răspuns
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua vreau sa ma ajutați cu un răspuns

Buna ziua vreau sa va întreb mai exact pt promovarea in clasa a unui funcționar public ce trebuie el sa facă intr-o prima faza ?! Cui trebuie sa ii aducă la cunostinta faptul ca a absolvit o facultate ?! Conducătorului Direcției sau serviciului din care face parte sau primarului ?! Pt ca vorbim aici de un funcționar public in cadrul unei primarii !! Și ce anume trebuie sa facă un raport o solicitare ,o cerere sau ce anume ? Și care sunt pașii următori de făcut după ?! Va Multumesc
Sa depuna o instiintare catre Primar si sa solicite promovarea in conditiile prevazute de legislatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am înțeles și in cazul in care primarul nu doreste sau eu mai știu ce sau nu Răspunde solicitării ce este de făcut ?
Concursul sau examenul de promovare în gradul profesional se organizează de autoritatea sau instituția publică, în limita funcțiilor publice rezervate promovării, cu încadrarea în fondurile bugetare alocate. (art.65 alin.1 din Legea 188/1999)

In situatia in care nu primiti un raspuns, puteti actiona in instanta de contencios administrativ.