Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Bunuri mobile cumparate prin licitatie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Bunuri mobile cumparate prin licitatie

In urma cu 7 ani, o buna prietena a mea , a cumparat prin licitatie un autoturism de la o societate in desfintare prin lichidator judiciar (are un proces verbal eliberat de cabinetul de insolventa al lichidatorului).
Autoturismul in speta este imatriculat pe numele fostei societati. Prietena mea nu a declarat la fisc ca este proprietara, dar nici nu a circulat pe drumurile pubilce. Eu vreau sa cumpar acest autoturism de la prietena mea! Este corect sa fac un act de vanzare cumparare la un notariat?
In cazul dvs. inmatricularea va fi dificila.
Mai intai va trebui sa inmatriculeze doamna masina si apoi sa v-o vanda.
Primul drum ar trebui facut la Directia de Impozite si Taxe Locale de unde avea sediul societatea desfiintata.
Apoi la DITL unde are domiciliul doamna.

Sper sa va fie de folos informatiile.