avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:24, 23 Octombrie 2018
Un copil care este decedat, eu sigura nepoata. Ce ma intereseaza este ca daca exista testament succesiunea tot trebuie facuta?
Da, trebuie realizata dezbaterea succesorala.

In speta, mostenirea este una testamentara.

Asadar, succesiunea fiind deschisa prin moarte, dupa acest moment, al decesului, va puteti adresa notarului public, in vederea emiterii certificatului de mostenitor.

Certificatul de mostenitor atesta calitatea partilor, bunurile din masa partajabila, precum si cota succesorala.

Dezbaterea succesorala poate fi initiata oricand.

Daca , insa , o realizati in termen de 2 ani de la deces, nu platiti impozitul de 1 %.

Testamentul este un act mortis causa , revocabil in timpul vietii testatorului, ce poate fi contestat de clasa mostenitorilor rezervatari ( cuprinsa de descendendenti- linia acestora fiind nelimitata , parinti si sotul supravietuitor ). , daca le este lezata rezerva succesorala.







cukrasz_kata a scris:

Un copil care este decedat, eu sigura nepoata. Ce ma intereseaza este ca daca exista testament succesiunea tot trebuie facuta?


Da. testamentul nu este act de proprietate, ci doar o dispozitie pentru cauza de moarte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte succesiune andreimihaita andreimihaita matusa mea are un testament facut la notariat de unchiul meu decedat prin care ii lasa tot. o poate ajuta la succesiune daca unchilu a avut un copil ... (vezi toată discuția)
Testament fără succesiune dezbătută. care e situația bunurilor cuprinse în el? voichita4075 voichita4075 am 77 de ani,am testament pe un teren (pe el exista dintotdeauna o casuta) din anul 1955,Acest testament este facut de bunicul meu. intrebarea mea este: ... (vezi toată discuția)
Testament dinuadela dinuadela Apelez la bunavointa dvoastra cu urmatoarea intrebare: Se poate lasa prin testament partea de mostenire a unui imobil unei persoane din afara familiei (amanta, ... (vezi toată discuția)