Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza?
Un copil care este decedat, eu sigura nepoata. Ce ma intereseaza este ca daca exista testament succesiunea tot trebuie facuta?
Da, trebuie realizata dezbaterea succesorala.

In speta, mostenirea este una testamentara.

Asadar, succesiunea fiind deschisa prin moarte, dupa acest moment, al decesului, va puteti adresa notarului public, in vederea emiterii certificatului de mostenitor.

Certificatul de mostenitor atesta calitatea partilor, bunurile din masa partajabila, precum si cota succesorala.

Dezbaterea succesorala poate fi initiata oricand.

Daca , insa , o realizati in termen de 2 ani de la deces, nu platiti impozitul de 1 %.

Testamentul este un act mortis causa , revocabil in timpul vietii testatorului, ce poate fi contestat de clasa mostenitorilor rezervatari ( cuprinsa de descendendenti- linia acestora fiind nelimitata , parinti si sotul supravietuitor ). , daca le este lezata rezerva succesorala.

cukrasz_kata a scris:

Un copil care este decedat, eu sigura nepoata. Ce ma intereseaza este ca daca exista testament succesiunea tot trebuie facuta?

Da. testamentul nu este act de proprietate, ci doar o dispozitie pentru cauza de moarte.