Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - recuperator Kruk prin InvestCapital
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - recuperator Kruk prin InvestCapital

Buna ziua,

In anul 2008, s-a contractat un imprumut de la Unicredit Bank in valoare de 6300 eur. Pe 24.09.2012 creditul a fost executat de banca si transmisa creanta catre Kruk, prin Secapital. Pe 04.09. 2015, in urma unei hotarari judecatoresti s-a admis incheierea de executare silita. Pe data de 10.11.2015, debitorul a primit somatia de la BEJ in care era instiintat ca a fost executat silit pentru suma de 9960 eur, astfel i s-a instituit poprire pe cont si sechestru pe bunuri.
In eventualitatea unei contestatii la executarea silita (daca se mai poate formula in instanta) se poate invoca termenul de prescriptie al datoriei?

Imi este incert de cand curge termenul prescriptiei, de la data hotararii judecatoresti, sau de la data in care este instiintat debitorul ca a fost executat? De asemenea se aplica prevederile vechiului cod civil sau noului cod civil?

In evetualitatea contractarii unui avocat, ce alte motive mai pot fi invocate, pentru fi contestata executarea silita?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
alx_01, utilizator
Contestația la executare se poate formula în termen de 15 zile de la data primirii somației. Termenul de prescripție, de regulă, incepe să curgă de la data efectuării ultimei plati. In cazul expus de dumneavoastră se poate face o contestatie la titlu, in sensul de a se clarifica care este debitul exact și cum a fost acesta calculat. Vă sfătuiesc să contactați un avocat in acest sens
In urma contestatiei la titlu, pe toata perioada procesului, se va suspenda executarea silita?