Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune frate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune frate

Fratele meu a fost casatorit si din urma casatoriei au rezultat o casa cu un teren. Sotia a murit si fratele s-a recasatorit. Au fost casatoriti 30 de ani dupa care fratele a decedat. Din urma ambelor casatorii nu a rezultat nici un copil. Eu pot fi parte la succesiune?
Da.
Faceti parte, ca frate, din clasa a II-a de mostenitori, cea a colateralilor privilegiati. Veniti la mostenire in concurs cu sotia supravietuitoare, care in mod special va culege 1/2 din masa succesorala ( adica ceea ce a lasat fratele dvs.) - daca nu traieste nici un parinte al dvs.- daca mai traieste macar unul, se schimba procentul (1/3 pt sotie) si veniti la mostenire impreuna cu parintele.
Acum s-ar putea pune problema actelor intre vii care au avut loc intre soti inaintea decesului sau prin testament, pentru ca dvs., in cazul in care s-au facut astfel de acte, nu le puteti ataca pentru ca nu sunteti mostenitor rezervatar.
Adica, daca si-au facut testament in favoarea celuilalt sau daca si-au donat partea care le apartinea (1/2 din averea comuna) NU mosteniti.
buna ziua!
trebuie dezbatute 2 succesiunii:
1. succesiunea primei sotii:
la aceasta vor veni sotul suparavietuitor si rudele sotiei de pana la gradul al IV lea inclusiv, bineintels daca au acceptat succesiunea in termen.
2. suceesiune a frateleui dvs:
aici vor intra in concurs sotia supravietuitoare si dvs in calitate de colateral privilegiat!
cand a decedat fratele dvs?
este ff important ca in termenul de 6 luni dela data decesului sa acceptati succeswiune, fie tacit fie in mod expres.( decl notariala)
Succesiunea pentru prima sotie s-a facut. Daca au trecut 4 ani de la decesul fratelui si nu s-a facut succesiunea se mai poate face ceva?
am inteles.
doar daca nu exista conflicte intre sotie si frate, in sensul ca sotie sa conteste ca fratele a accepatat succesiunea in tremen.
daca nu exista o astfel de problema, atunci se poate dezbate la notar fara probleme!