Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stocare materiale aflate sub protectia drepturilor de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stocare materiale aflate sub protectia drepturilor de autor

Bună ziua! Astăzi am fost la un xerox pentru a copia o lucrare a unui coleg. Domnul de acolo, după ce a multiplicat materialul, a salvat o copie în format pdf a documentului fără să îmi ceară acordul. Cunosc faptul că acel xerox stochează materiale în format electronic în vederea multiplicării și valorificării lor. Unde pot face o sesizare în privința acestui lucru?
Daca sunteti major si vaccinat si stiati asta, inseamna ca ati consimtit tacit.
tgeorgescu, utilizator
Sunt major si vaccinat stimate domn si am consimtit tacit faptul ca grila mea de vaccinare se afla la zi. in schimb, nu am consimtit tacit cele relatate mai sus. Tocmai din aceasta cauza am intrebat aici unde ma pot adresa pentru a depune o plangere in aceasta directie. Auzisem despre aspectul stocarii acelor date insa nu doream sa fac o reclamatie pana nu constatam aceasta speta cu propriile simturi, pentru ca asa mi se pare normal. V-as fi recunoscator daca m-ati indruma catre un organ competent in asemenea situatii. Totodata, in cazul in care nu aveti idee, va sunt recunoscator pentru timpul acordat. Ca o completare, m-am adresat agentului de proximitate si dumnealui mi-a transmis ca se va interesa in privinta aceasta si imi va comunica o varianta de rezolvare a problemei mele. Insa nu am mai primit nici un raspuns.
Adica nu stiati ca le stocheaza inainte de a-l da spre copiere? Daca stiati, inseamna ca ati consimtit.

Cereti un sfat la [ link extern ]