Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie naștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie naștere copil

Bună ziua,
As dori sa știu dacă pot primi indemnizația de crestere copil dacă am muncit in Romania mai bine de 10 ani mi-am dat demisia în 31.08.2018 pt a pleca din tara și în sept am aflat ca sunt însărcinată și de 1 luna , am plecat într-o tara din UE, unde o sa și nasc și de unde nu voi primi nicio indemnizatie pentru ca nu voi avea lucrate minimum 36 de săptămâni și pentru ca nu ma pot angaja. Dacă se poate va rog să-mi ziceți și ce anume trebuie sa fac. Cu stima!
Monica811, utilizator
Care este data de nastere a copilului?
Copilul se va naște la mijlocul lunii mai 2019 în Irlanda. Din păcate aici nu ma pot angaja fiind însărcinată deci voi avea aproximativ 8 luni nelucrate.
iunie 2017 - mai 2019este perioada eligibila pentru CCC.

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC, deoarece veti avea acoperita perioada iunie 2017 - august 2018 (15 luni)