avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie naștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie naștere copil

Bună ziua,
As dori sa știu dacă pot primi indemnizația de crestere copil dacă am muncit in Romania mai bine de 10 ani mi-am dat demisia în 31.08.2018 pt a pleca din tara și în sept am aflat ca sunt însărcinată și de 1 luna , am plecat într-o tara din UE, unde o sa și nasc și de unde nu voi primi nicio indemnizatie pentru ca nu voi avea lucrate minimum 36 de săptămâni și pentru ca nu ma pot angaja. Dacă se poate va rog să-mi ziceți și ce anume trebuie sa fac. Cu stima!
Ultima modificare: Joi, 25 Octombrie 2018
Monica811, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:52, 27 Octombrie 2018
Care este data de nastere a copilului?
Copilul se va naște la mijlocul lunii mai 2019 în Irlanda. Din păcate aici nu ma pot angaja fiind însărcinată deci voi avea aproximativ 8 luni nelucrate.
iunie 2017 - mai 2019este perioada eligibila pentru CCC.

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC, deoarece veti avea acoperita perioada iunie 2017 - august 2018 (15 luni)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de ccc? Mada Ivan Mada Ivan Buna ziua ! Sunt însărcinată și ar trebui să nasc în aprilie. La data nasterii voi avea 9 luni muncite la actualul loc de munca si alte 6 luni muncite in ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copilului Aeerdna4321 Aeerdna4321 Buna seara Dacă am muncit din august 2017 pana in Septembrie 2018 pot beneficiade indemnizație de creștere a copilului ? Precizez ca in Septembrie mi-am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Misha denis Misha denis buna ziua ,snt angajata din mai 2018,snt insarcinata cam in 2 lunii ,termenu s nasc este iunie ,pot beneficia de indemnizatie ? (vezi toată discuția)