Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa judiciara pt somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa judiciara pt somatie de plata

Buna ziua!
Va rog mult sa-mi spuneti cat e taxa judiciara pt o somatie de plata, suma care urmeaza recuperata este de 8739,69 lei.
Am vazut mai multe pareri, am citit L 276/2009 si sunt f nelamurita privind acest lucru.
Multumesc
achiesez la cele spuse de dl av marcu .
taxa de timbru in cazul somatiei de plata este de 39 ron .
in cazul in care veti investi instanta de judecata cu o actiune in pretentii, taxa de timbru se plateste la valoarea pretentiilor !!
Platiti taxa de 39 ron, este o taxa fixa indiferent de valoarea creantei. Dar sa fiti atenti ca aceasta este o procedura speciala si va putea fi admisa numai daca intruniti conditiile prevazute de procedura somatiei de plata adica sa aveti o creanta certa, lichida si exigibila si un inscris care sa cuprinda aceasta creanta. Daca sunt mai multe probleme si nu puteti indeplini una din aceste conditii va sfatuiesc sa mergeti pe drept comun printr-o actiune in pretentii unde veti plati la valoarea creantei