avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce ar trebui sa fac
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce ar trebui sa fac

am facut doua inprumuturi cu adeverinte date de contabila ,dar nu aveam salarul real trecut , in valoare de 5000 roni.la un car . doamna de la ghiseu mia spus ca nu trebuie sa vin cu garanti ci doar cu actele lor in original ca pot semna eu in locul ei. dansa a luat 3 ani suspendare si eu 7 ani cu executare ,n-am omorat pe nimeni sami dea o sentinta ca asta .la apel se poate modifica
Cel mai recent răspuns: cezarpopa , utilizator 15:08, 30 Octombrie 2018
contabila a recunoscut ca mia eliberat adeverimtele de salariat ,iar doamna de la car a sspus ca nu e obligatoriu sa vina garanti. culmea e ca un om a dat peste cineva cu masina beat ,pe trecera de pietoni si iau dat 2 ani cu suspendare iar pietonul a decedat,si eu pt 5000 de roni 7 ani . nu sa luat in considerare declaratia contabililor si a doamnei de la ghiseu . eu am spus de la inceput cum stau lucrurile dar judecatorul a spus ca mint chiar si dupa audierea martorilor
Pedeapsa este mare daca e vorba de 5000 lei.
Ati avea sanse la o reducere a pedepsei dar depinde de mai multe lucruri.
Fără a se studia dosarul și ă se analiza motivarea instanței nu se poate trage o concluzie suficient de clara cât sa fiti lămurit.

Din păcate, am auzit si eu de cazuri de acest fel si imi pare exagerat dar modificarea legii ă adus o individualizare ă pedepsei la un mod foarte ciudat.

Adică aveti o pedeapsă egală cu un funcționar care a scos ilegal peste 1 milion de euro...

De abia acum s-a ajuns la situatia in care cel ce fura un ou va primi aceeași pedeapsă cu cel care fura un bou si exista concurs de infracțiuni.Multi neinițiați în drept credeau că asa era si pe vechea lege dar nu era așa mai ales ca avocatul putea ajunge la reduceri substanțiale de pedeapsa de câțiva ani.

Pe.legea veche exista mult mai multa echitate si dreptate decat pe aceasta lege negandita si facuta de teoreticieni care habar nu au cum este practica...
Ultima modificare: Luni, 29 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
da dar 7 ani pt asa ceva e rau. la inceputul procesului ,la audieri am cerut avocat si miau spus ca nu e necesar .astazi am depus apel dar nu mai stiu ce sa fac . in prima instanta am cerut avocat dar au spus ca nu e nevoie pt cazul asta .ce trebuie sa fac la apel sa cer rejudecarea
Ati cerut avocat din oficiu?
Nu cred ca s-ar fi schimbat ceva.

In apel aveti nevoie de avocat angajat deoarece avocatii din oficiu nu au timp la dispozitie pentru ca sunt foarte ocupati.
Avocatii din oficiu sunt buni in cazurile simple iar la dvs. lucrurile par foarte complicate...
am vrut avocat pe toata perioada ,dar miau spus ca nu e nevoie ,la prima instanta , ca daca sunt de acord cu munca in folosul comunitati
.se poate rejudeca dosarul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am făcut 3 împrumuturi la un car pe baza unor adeverințe false și am fost condamnat la 7 ani de închisoare. sunt disperat, cum să procedez? cezarpopa cezarpopa am facut 3 imprumuturi la un CAR. doamna de acolo a avut probleme si ia verificat toate dosarele.eu aveam salar de 580 ron dar de la contabilitate miau dat ... (vezi toată discuția)
Furt - se poate retrage plangerea? bibanel433 bibanel433 Buna ziua, imi cer mii de scuze daca nu am postat unde trebuie dar am remarcat site-ul acesta cand cautam raspunsul la o intrebare: Se poate retrage plangerea ... (vezi toată discuția)
judecat pentru talharie 24 de ani :( vreau niste sfaturi va multumesc danYelamL danYelamL Buna ziua! poate ma ajutati sa inteleg si eu ceva Multumesc. Logodnicul meu a talharit o fata ia smuls lantu de la gat intre orele20:30 cam asa pe camerele de ... (vezi toată discuția)