Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie

Buna ziua.Am o convenție semnata la avocat pentru pensia alimentara iar tatăl nu a mai platit din 30.08.Ce pot face in aceasta situatie?Plângerea pentru abandon de familie se poate face dupa 2 luni conform noului cod penal?Înțelegerea la avocat are titlu executoriu conform modificării din septembrie a legii?
Convenţia aţi semnat-o la notar, bănuiesc, nu la avocat. Plângerea o puteţi face după 3 luni, dacă a plătit în 30.08 pentru luna august, depuneţi plângere după 1 decembrie.Dacă între timp plăteşte ceva, nu se mai consideră abandon.