Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare imobil nationalizat ( pe legea 10)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare imobil nationalizat ( pe legea 10)

Ce date are trebui sa contina un formular de renuntare a unui mostenitor in cazul retrocedarii unui imobil nationalizat?
Renuntare la ce anume? La despagubiri,la restituire in natura ,la un proces referitor la un imobil etc.Incercati sa dati mai multe amanunte...
renuntare la retrocedare.
Un imobil si terenul aferent acestuia a fost nationalizat dupe anul 1946. Proprietarul imobilului a decedat iar urmasii acetuia (mostenitorii) au depus dosarul de despagubire pe legea 10/2001. Dupa 16 ani de tergiversari si mutari ale dosarului de la primarie, la prefectura, AVAS,APAPS,ANRP si in final revenirea dosarului la primarie s-a dispus retrocedarea imobilului. La ora actuala unii dintre mostenitori sunt plecati in strainatate si doresc sa renunte in favoarea celorlalti mostenitori la cota parte ce li se cuvine din acest imobil.
De la ambasade li s-a cerut sa duca un model. Ce ar trebui sa contina acest "model" ? Am inteles ca nu exista un formular tip