Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANRP Dosar nou de retrocedare? Buna ziua! Am gasit un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANRP Dosar nou de retrocedare? Buna ziua! Am gasit un anunt, ...

ANRP Dosar nou de retrocedare?

Buna ziua!
Am gasit un anunt, referitor la retrocedarile ANRP, in care se specifica ca se poate deschide un dosar nou pentru retrocedare si ca foarte multi avocati nu cunosc metodele.
Mai mult, solutionarea unui astfel de dosar dureaza cel mult trei luni. Nu prea cred cele relatate dar stiu sigur ca aici gasesc adevarul.
Eu sunt mostenitorul unei persoane care a depus o cerere la primarie (nu la ANRP) si a primit raspunsul "pana la solutionare, cererea dvs va fi clasata" (??? ori solutioneaza, ori claseaza).
Terenul care ar trebui revendicat este liber de constructii si este ideal pentru construirea unui bloc.
Oare se mai poate face ceva?
Sunt reclame inselatoare facute de diversi samsari,militieni resapati in juristi,toata fauna care profeseaza avocatura ilegal , cei încercarea si reusesc sa insele oamenii care nu vor sa plateasca macar o consultatie unui av pt a-si rezolva problemele care trenează de zeci de ani.In cazul dvs ar trebui obligată primaria sa soluționeze notificarea ,apoi curge termenul de 5 ani în care ANRP poate soluționa dosarul samd.Daca va mișcați în urma cu cativa ani situația ar fi fost mai avansată în condițiile actuale durează probabil7-8 ani pt a ajunge la o soluționare și apoi inca vreo 5 despăgubirile plătindu se eșalonat pt o perioadă de 5 ani.Puteti sa mulțumiți guvernului care a adoptat legea 165/2013..