Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenire testamentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenire testamentara

se poate ataca un certificat de mostenire testamentara autentic de fratele decedatului care a lasat un astfel de act unei concubine?
buna ziua!
fratele defunctului nu este mostenitor rezervatar.
care este problema dvs ca fratele a lasat concubinei tot?
si nu fratelui?
fratele suferea de vreo boala?
ContSters97658, utilizator
reductiunea liberalitatilor excesive poate fi invocata doar de catre mostenitorii rezervatari .
fratele nu este mostenitor rezervatar.
Fratele suferea de ciroza lichida de un an si problema ca nu i'a lasat fratelui, concubina a avut grija sa'l indeparteze de el si sa'i demonstreze ca ea are grija de el. Dar ea a putut sa stea in spitale cu el ca nu a muncit niciodata. Oricum sunt multe de spus. Cert e ca i'a lasat certificat de mostenire testamentara.
Fratele defunctului nu este mostenitor rezevatar! Iar motivul indicat oricum este pur subiectiv!B-) Instanta va respinge instantaneu o astfel de actiune ca nefondata!B-)