Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unul dintre copii nu își continuă studiile, dar nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unul dintre copii nu își continuă studiile, dar nu a anunțat părintele nerezident și i se trimite în continuare pensia de întreținere. Poate păți ceva persoana care o semnează la primirea banilor (bunica)?

Buna ziua.Se da următoarea situație:tatăl a doi copii plătește pensia alimentara,unul dintre copii nu a continuat studiile dar nu i-a adus la cunoștința tatălui acest aspect.Persoana care semnează primirea banilor este bunica(banii sunt trimiși prin posta).In caz ca tatăl afla ca un copil nu a continuat studiile bunica poate fi afectată cu ceva deoarece a semnat pentru primirea banilor.Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Da, teoretic tatal ii poate solicita restituirea sumelor platite periodic cu titlu de intretinere.

Insa sper ca tatal sa nu fie atat de cinic...

Art. 534 Cod civil
Restituirea întreţinerii nedatorate
Dacă, din orice motiv, se dovedeşte că întreţinerea prestată, de bunăvoie sau ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti, nu era datorată, cel care a executat obligaţia poate să ceară restituirea de la cel care a primit-o sau de la cel care avea, în realitate, obligaţia să o presteze, în acest din urmă caz, pe temeiul îmbogăţirii fără justă cauză.

Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Buna seara,
Copilul este major? Daca DA atunci se pot solicita banii inapoi.
Daca NU atunci .. NU se pot solicita acesti bani.
Inca ceva, un minor nu poate sa semneze de primire ci doar un major.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Unde este cinismul stimate avocat?!?
Legea este cinica?!?
Unde este moralitatea, copilul trebuie in mod obligatoriu sa-si traga tatal in teapa?!?

CABINET DE AVOCAT SERNI VIVIANA-CARMEN a scris:

Da, teoretic tatal ii poate solicita restituirea sumelor platite periodic cu titlu de intretinere.

Insa sper ca tatal sa nu fie atat de cinic...

Art. 534 Cod civil
Restituirea întreţinerii nedatorate
Dacă, din orice motiv, se dovedeşte că întreţinerea prestată, de bunăvoie sau ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti, nu era datorată, cel care a executat obligaţia poate să ceară restituirea de la cel care a primit-o sau de la cel care avea, în realitate, obligaţia să o presteze, în acest din urmă caz, pe temeiul îmbogăţirii fără justă cauză.

In speta, atat cel care incaseaza cat si cel in numele cui s-a facut incasarea sunt responsabili.
Da...
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Sunt de acord ca orice copil după 18 ani să își câștige existența din muncă, însă pot fi tot felul de situații particulare care sa necesite sprijinul tatălui.
Vremurile sunt grele.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat