Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii neplata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

neplata concediului medical

in data de 1 septembrie m-am angajat iar in data de 12 octombrie am avut un accident de masina(si de atunci sunt cu piciorul in ghips)...Doctorul de la spitalul judetian mi-a eliberat concediu medical. Cei de la resurse umane de la firma la care sunt angajat mi-au spus ca nu se va plati concediu medical pt ca nu am 6 luni lucrate...
1)E adevarat?eu stiam doar de o luna...
2)ce sa fac???
multumesc mult tuturor mai ales celor ce ma ajuta
ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical ..............
ART. 13
Se considera stagiu de cotizare si situatia in care, prin insumarea perioadelor ce constituie stagiul de cotizare din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezulta un numar de 22 de zile de stagiu de cotizare.
ART. 73
(1) Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada, .....

Va duceti la resurse umane si le arati prevederea legala mentionata mai sus.
gabytza1509 a scris:
[...] Cei de la resurse umane de la firma la care sunt angajat mi-au spus [...]

Nu lua de bun tot ce spun unii sau altii. Si ei sunt oameni si, ca fiecare dintre noi, gresesc.