avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii neplata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

neplata concediului medical

in data de 1 septembrie m-am angajat iar in data de 12 octombrie am avut un accident de masina(si de atunci sunt cu piciorul in ghips)...Doctorul de la spitalul judetian mi-a eliberat concediu medical. Cei de la resurse umane de la firma la care sunt angajat mi-au spus ca nu se va plati concediu medical pt ca nu am 6 luni lucrate...
1)E adevarat?eu stiam doar de o luna...
2)ce sa fac???
multumesc mult tuturor mai ales celor ce ma ajuta
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 01:41, 14 Noiembrie 2009
ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical ..............
ART. 13
Se considera stagiu de cotizare si situatia in care, prin insumarea perioadelor ce constituie stagiul de cotizare din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezulta un numar de 22 de zile de stagiu de cotizare.
ART. 73
(1) Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada, .....

Va duceti la resurse umane si le arati prevederea legala mentionata mai sus.
gabytza1509 a scris:
[...] Cei de la resurse umane de la firma la care sunt angajat mi-au spus [...]


Nu lua de bun tot ce spun unii sau altii. Si ei sunt oameni si, ca fiecare dintre noi, gresesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz la plata cm jaga76 jaga76 va rog sa i-mi spuneti si mie daca beneficiez de C.M obtinut in urma unei operati de hemoroizi in data de 30 iunie 2017. mentionez ca sunt angajat la data de ... (vezi toată discuția)
Concedii medicale cristin20 cristin20 Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie, am un salariat angajat in 12 iunie, din 24 iulie intra in concediu medical cod 14. Cum ar trebui sa procedez, ... (vezi toată discuția)
Concediu medical emydana emydana Buna ziua.Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de un salariat care este angajat cu data de 26.06.2014 si care se interneaza in spital in data de ... (vezi toată discuția)