Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contestaţie la executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contestaţie la executare

Buna seara, as dori si eu o opinie de la un specialist va rog frumos.

Speta este in felul urmator:
Am contractat un credit de la o banca in vederea achizitionarii unor utilaje prin fonduri nerambursabile. Firma respectiva mi-a dat teapa si am atacat pe parte penala.
Dar banca a vandut creanta catre o terta parte, o anume APS delta cu care nu am avut nicio intelegere si acum ei vor sa execute.
Avocatul meu a facut contestatie la executare, dar judecatorul a respins solicitarea ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesual pasivă (executorul judecatoresc) si a continuat prin a respinge si contestatia impotriva APS delta ca fiind neintemeiata.

Intrebarea mea este: Ar trebui sa imi schimb avocatul sau judecatorul a legalizat, in mod indirect, camataria? (mentionez ca APS delta nu este inregistrata la BNR in scopul de a primi bani cu dobanda).

Va multumesc
Încercați să mergeți cu hotărârea motivată sa o analizeze un avocat și sa va spuna opinia lui.

Cu executorul nu aveti sanse in apel.