avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut partaj voluntar la notar iar în act scrie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut partaj voluntar la notar iar în act scrie că am încasat integral sulta prin transfer bancar, dar fosta soție nu a transferat banii în contul meu nici acum, după aproape un an. Mai pot recupera banii?

Buna ziua!
In urma cu aproape un an am divortat de fosta sotie si am stabilit ca aceasta sa imi achite o sulta.
Problema este ca in actul de partaj voluntar incheiat la notar sunt stipulate urmatoarele: ''Eu am incasat integral (prin transfer bancar, dovada platii facandu-se cf. art. 1504 din Codul civil) de la fosta mea sotie sulta, astazi, la data autentificarii prezentului act, care constituie si chitanta liberatorie de plata acesteia, in conditiile art. 1500 din Codul civil, nu mai am nicio pretentie de nicio natura, prezenta ori viitoare.
Ea nu a transferat banii si nu are nicio chitanta din care sa rezulte ca a facut plata. Sau sa inteleg sa actul de partaj tine loc de dovada a platii?
In conditiile acestea eu pot sa recuperez banii?
Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 4 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: apeiron2 , utilizator 06:55, 9 Noiembrie 2018
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si de ce ati semnat un act care nu reflecta realitatea?
Din urmatoarele motive:
- avea banii in cont si a facut tranzactia dar era depasita ora de procesare a platii si urmau sa intre in prima zi lucratoare;
- era ultima zi lucratoare inainte de Craciun si toti notarii urmau sa inchida pana dupa sf. Ion;
- daca nu semnam atunci intram in an nou si trebuiau aduse din nou toate documentele la notar
Daca a fost facuta tranzactia, de ce nu ati primit banii in prima zi lucratoare ?
Data fiind importanta actului si suma (care nu cred ca a fost tocmai 2 lei), ati fi putut procura documentele de la Primarie din nou, la inceputul anului urmator. Deranjul era infinit mai mic decat situatia in care va aflati acum.
Totusi, niste acte nu se fac chiar pe ultimul moment.
Dar ca sa va raspund la intrebare : slabe sanse.
Cam puteti sa va luati adio de la bani. Ati semnat un act in cuprinsul caruia ati declarat ca ati primit sulta.
Probabil a anulat-o dupa

Alte discuții în legătură

Modalitate legala plata sulta maria2010 maria2010 In urma unui partaj judiciar a fost emisa o sentinta definitiva si irevocabila in urma careia imobilul si terenul supus partajului a fost atribuit unei ... (vezi toată discuția)
Sulta in cartea funciara claudiufulga claudiufulga Buna ziua, Impreuna cu fosta sotie, am achizitionat prin credit PC un apartament. In urma divortului si a actului de partaj,efectuate in 2014, intregul ... (vezi toată discuția)
Bună seara! vă rog frumos sa mă ajutați cu un sfat unde ar ... Cristina Criss Cristina Criss Bună seara! Vă rog frumos sa mă ajutați cu un sfat unde ar trebui să apelez și care sunt pașii de urmat! În urmă cu 2 ani am cumpărat un imobil pe ... (vezi toată discuția)