Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere cim

Un salariat nu s-a mai prezentat la lucru din 3.10.2018, a fost sunat,întrebat,a motivat spunând că este in concediu medical. I s-a cerut să aducă sau să trimită concediul medical, l-a adus în 1.11.2018.Șeful său l-a pontat nemotivat pentru restul perioadei,a făcut referat, la prezentat directorului,urmând convocarea,cercetarea disciplinară,desfacerea cim. Întrebarea este:care va fi data încetării cim?Cum operez în revisal?
poate intra in cercetare disciplinara.Cred ca exista un regulament intern in cadrul societatii care sa prevada termenul cand angajatul trebuie sa aduca concediul medical.dupa cercetare se poate inceta CIM
luminita29, utilizator
Niciun regulament intern nu poate contine clauze contrare legii... Prin urmare, daca legea prevede un anumit termen de depunere, regulamentul intern nu poate prevede altul în defavoarea salariatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Problema e că deși a pretins că are concediu medical pe toată luna,a avut doar până în 8.10.2018, iar restul zilelor până la sfârșitul lunii sunt nemotivate. Deci, cum operez în revisal?
Încetarea contractului se va opera la data cand a avut loc ședința comisiei de disciplina.
Cornel Vasile, Consilier juridic
După cercetarea disciplinară i se va înceta cim