Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Drum de exploatare sau obligația mea de a face Drum ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Drum de exploatare sau obligația mea de a face Drum de servitute?

Buna ziua am o problema am cumparat un teren intravilan eu cu soțul meu de 1365m gol si cand am dus dosarul complet la primărie la urbanism ma trimis tot acolo sa fac o cerere pt.a mi se face nr.la poarta si primarul a sărit în sus la mine k e vina noastră k am cumparat terenul cică fara drum dar eu am pe cadastru terenului acel semn d.e.ce pot sa fac ?sa fac eu drumul sau trebuie să-l facă primăria?
servitutea este un drept de trecere, obligatoriu, insa nu gratuit. Proprietarul fondului aservit trebuie sa asigure celui al fondului dominant, prin intelegere sau ca urmare a unui proces civil dreptul de trecere. daca vreti sa fie drum, il faceti dvs sau impreuna cu proprietarul. primaria se ocupa de domeniul public
BUNA ZIUA DECI D.E.DUPA CATE AM INTELES EU ESTE DRUM DE EXPLOATARE PE CARE TRECE TOATA LUMEA CARE ARE NEVOIE DE EL FARA A BLOCA BINEINTELES DRUMUL ADICA INTRA SI IES DE PE DRUMUL ACELA CARE E FACUT DOAR PAMANT SI ATAT K SA DAI LA DRUMUL PRINCIPAL.D.E.AM INTELES K NU ARE PROPIETAR.BUN EU FAC DRUMUL APOI PRIMARUL IMI VA DA NR.SI STRADA LA TEREN?
al cui e drumul de acces? trebuie sa scrie ceva in cf
Drumul de exploatare nu este domeniul public, el apartine unui proprietar privat.