Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare pierderi de apa la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare pierderi de apa la bloc

Cum se reparizeaza pierderile de apa cat mai corect, la un bloc unde toate apartamentele au apometre dar de clase diferite si unde nu exista contorizare individuala. Sunt si apartamente unde locatarii sunt plecati. Doresc un raspuns tinand cont de lg. 196/2018 si lg. 224/2015. Va multumesc.
trebuie sa va puneti creierul la contributie, faceti un regulament intern, si asta e legea interna. Simplu !
~ Conținut șters la cerere ~
ivanvintilica a scris:

1. toate apartamentele au apometre
2.(dar)de clase diferite si
3.unde nu exista contorizare individuala.
4. Sunt si apartamente unde locatarii sunt plecati.

Prin pierderi se considera diferente de apa cauzate de defectiuni ale instalatiei comune si/sau individuale.
Identificati cauzele, eliminati-le si treceti la capitolul 2, diferente de apa.

Diferentele de apa sunt cauzate de declarari incorecte ale consumurilor, citiri in date diferite fata de contorul de bransament, intr-o perioada indelungata (5-6 zile), etc.

4. Au consum 0, ce diferente sa plateasca?
3. Ori au toti apometre, vezi pct. 1, ori nu!?
2. Diferenta de clase de precizie nu este o cauza extrema ptr diferente, mai degraba consumul nedeclarat corect, citirea pe o perioada indelungata fata de citirea contorului de bransament.
~ Conținut șters la cerere ~
O precizare pur tehnica, nu contest problema regulamentului de impartire a diferentelor:

1. Toti contorii care au aviz metrologic (ma refer la cei de apa rece), inclusiv cel de bransament, au exact aceeasi clasa de precizie. Nu se fabrica cu diferite clase de precizie.

2. Toti contorii au 4 debite de referinta precizate in fisa lor tehnica. Unii producatori dau si un al cincilea, debitul de pornire (de cind incepe sa se invirta turbina). Dar metrologic conteaza primele patru :
Q1 - debitul minim ce asigura precizia ceruta metrologic
Q2 - debitul tranzitoriu (e un prag de delimitare intre doua domenii de precizie)
Q3 - debitul nominal alaparatului, cel pentru care e proiectat optim
Q4- debitul sau maxim,pina la care, pentru perioade scurte se admite ca mai ofera precizia metrologica

3 .Zonele de precizie cerute metrologic sunt :
- intre Q1 si Q2 inclusiv sa nu depaseasca 5% din valoarea instantanee (cu plus sau minus)
- intre Q2 exclusiv si Q4 sa nu depaseasca 2% din valoarea instantanee (cu plus sau minus)

4. Ce difera la apometre ? Raportul intre Q3 si Q1, numit R - factor (rangeability)
Sunt apometre care au acelasi R indiferent de pozitia de montaj.
Cele obisnuite au un R cind sunt montate orizontal si cel mai des intilnit R/2 cind sunt montate vertical. Precizia e exact aceeasi, numai ca Q1 este dublu fata de cazul montarii anterioare. Asta nu inseamna ca aparatul simte mai prost per total, ci doar ca precizia garantata e de la un prag mai sus. Adica orizontal sa zicem are 5% orizontal cind curg 16 litri/ora si cind e pus vertical se garanteaza acel 5% de la 32 de litri/ ora. Debitul de pornire e undeva 5-7 litri/ora. Zona pina la 15 litri pe ora nu e specificata ce eroare are, da,r de obicei, cu cit te apropii de capatul de jos ea creste exponential. Pe la 10 litri/ora poate sa fie 10% din debitul instantaneu, adica 1 litru/ora. Nu e ceva de speriat cind vorbim de diferente de 20-30 mc lunar la un bransament, ce trebuie impartite.