Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cont IBAN gresit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cont IBAN gresit

Buna seara.
Am efectuat o plata din BRD in Raiffeisen prin BRDOffice, in care am trecut corect Beneficiarul si CUI-ul acestuia, dar contul IBAN este gresit.
Mai exact este contul IBAN al unei alte firme din grupul nostru.
Banii nu au intrat in contul care a fost trecut in OP.
Ce se intampla mai exact in acest caz? Au ramas la BRD si se vor intoarce inapoi in cont sau au ajuns in Raiffeisen si sunt blocati acolo?
Daca ati incurcat un IBAN real cu alt IBAN real si conturile exista, plata se va executa conform dispozitiei. In general, IBAN-ul are niste cifre de control si daca gresiti niste cifre din el, banca se sesizeaza si nu efectueaza plata. Asta nu se intampla daca IBAN-ul a fost confundat cu alt IBAN real.
Buna ziua,
Acel IBAN este tot al unei firme din grupul nostru.
Plata s-a efectuat de joi dimineata si inca nu au intrat banii in cont.
Banii au ramas blocati undeva, dar nu stiu unde.
cristianc12, utilizator