avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Mama mea a decedat acum 5 ani.Pe timpul vieții ei fiind căsătorită a cumpărat un apartament.Noi suntem 3 frați plus tata,toți majori.Am vrea să vindem apartamentul și să împărțim banii în mod egal,toți fiind de acord. Trebuie dezbătută moștenirea sau putem semna împreună la notariat.Dacă trebuie făcută succesiunea cam cât ar costa ținând cont că apartamentul ar valora cam 34000 euro.
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 10:29, 4 Noiembrie 2018
Buna ziua,
Ca sa dispuneti de bun (sa-l vinteti) trebuie sa dezbateti succesiunea.
Mergeti toti la notar si dezbateti succesiunea apoi puteti vinde.
Cotele sunt:
tatal primeste 5/8 din intreg apartamentul
fiecare din cei 5 copii cate 3/40 din apartament.
Ultima modificare: Duminică, 4 Noiembrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Luchian nicoleta Luchian nicoleta Buna ziua am si eu o intrebare :Mama a decedat si tata a devenit proprietarul apartamentului,noi fiind copii lor avem vreun drept?PS:Suntem majori si avem si ... (vezi toată discuția)
succesiune - buna ziua, tata a fost recasatorit cu o femeie, in noiembrie ... moisetdo moisetdo Buna ziua, Tata a fost recasatorit cu o femeie, in noiembrie 2020 el a murit, in aprilie 2021 a murit si ea.Tata i-a facut donatie pe tot ce detinea din ... (vezi toată discuția)
Succesiune al1n al1n Suntem trei frati. Parintii nostri au avut un apartament de doua camere confort 1 decomandat, proprietate personala. In anul 2002 parintii au donat cu act de ... (vezi toată discuția)