Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna seara.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: in cazul in care doresc sa parasesc locul de munca actual incepand de maine si e posibil ca angajatorul sa nu fie de acord cu acest lucru, Va rog sa imi prezentati toate variantele de a demisiona, precum si drepturile si obligatiile de o parte si de alta, angajat si angajator.
Va multumesc anticipat.
O seara buna,
Demisie cu preaviz legal de 20 de zile sau 45 functie de conducere. In cazul in care nu.l respecti iti poate desface disciplinar contractul de munca. Sau incerci sa te intelegi cu ei cu acordul partilor si aici poti sa pleci imediat. Obligatia ta e sa respecti contractul si codul muncii si al lor la fel.
Multumesc pt raspuns.Ideea era ca daca prin acordul partilor angajatorul este scutit de a mai plati zilele de concediu sau salariu atat cat imi mai revine.
Multumesc.
Nu,in niciun caz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Indiferent de modalitatea de incetare a c.i.m., angajatorul are obligatia de a compensa in bani zilele de CO neefectuate la incetarea c.i.m.