Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre salariu

Buna ziua,as avea si eu o intrebare stiu ca salariul minim pe economie este de 1900 ron,acest salar ar trebui sa il aiba toata lumea.Eu lucrez in invatamant si am salariul de baza 1890,mentionez ca lucrez de 34 de ani pe postul de laborant,am studii superioare in Psihologie,dar nu imi sunt recunoscute.Vreau sa intreb daca este in regula acesta salar de baza?
Salariul minim pe economie se aplica in orice sector de activitate, bugetar sau privat.

Nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei de catre ITM.

art.164 C.mun.
.....
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.
.....