Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am incercat sa vizitez copii mei..am devenit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am incercat sa vizitez copii mei..am devenit infractor??

Sunt o mama disperata, dupa divort in sentinta civila am luat copii si tatal nu a cerut nici sa viziteze copii dar asta in realitate nu a fost asa ,ca eu nu am putut sa iau copii la mine ca el a controlat tot.Dupa o jumatate de an a pus pe mine la judecatorie ca vrea inapoi copii. In acest timp eu am interesat si am cerut ajutor de la Protectia Copilului.
In final am ales cu nimic am aceptat ca trebuie tinut cont interesele copiilor, astfel incit relatile tensionate intre parti sa nu afecteze.(naivitatea mea)In sentinta urmatoare am obtinut cu vizitare copiilor, pot sa iau la mine acasa, dar nici asa nu a mers, ca tot am ajuns la politie( fostul sot chema politia fiecare data cind am vrut sa contactez cu copii).Acum sunt pus in judecata ca nu platesc pensie de intretinere pt copii, si acuma am fost dat de judecata, o sa fiu infractor???.Eu chiar nu am platit cateva luni ca nu am putut sa rezolv dreptul pe care am.Ce urmeaza dupa acesta?? nici nu pot sa imaginez. Va rog sa-mi ajutati!Multumesc.
ozturkoglu a scris:

Sunt o mama disperata, dupa divort in sentinta civila am luat copii si tatal nu a cerut nici sa viziteze copii dar asta in realitate nu a fost asa ,ca eu nu am putut sa iau copii la mine ca el a controlat tot.Dupa o jumatate de an a pus pe mine la judecatorie ca vrea inapoi copii. In acest timp eu am interesat si am cerut ajutor de la Protectia Copilului.
In final am ales cu nimic am aceptat ca trebuie tinut cont interesele copiilor, astfel incit relatile tensionate intre parti sa nu afecteze.(naivitatea mea)In sentinta urmatoare am obtinut cu vizitare copiilor, pot sa iau la mine acasa, dar nici asa nu a mers, ca tot am ajuns la politie( fostul sot chema politia fiecare data cind am vrut sa contactez cu copii).Acum sunt pus in judecata ca nu platesc pensie de intretinere pt copii, si acuma am fost dat de judecata, o sa fiu infractor???.Eu chiar nu am platit cateva luni ca nu am putut sa rezolv dreptul pe care am.Ce urmeaza dupa acesta?? nici nu pot sa imaginez. Va rog sa-mi ajutati!Multumesc.

nu am inteles prea bine cum de vi s-au luat amandoi copii...am inteles ca aveti 2.
dvs depinde de interesul urmarit ati putea cere incredintarea macar a unuia dintre copii astfel incat nici nu ar mai trebui sa platiti pensie.
incercati sa respectati programul stabilit de instanta, in care sa vizitati copii si daca vi se interzice ii puteti face fostului sot, o plangere penala cu daune morale ca sa se invetze minte sa nu va mai ingradeasca dreptul la vizita.

av.m.vasilescu
Am vrut ca copii sa fie impreuna orice ar fii.Am vrut tot divortul sa fie in pasnic.In prima sentinta am obtinut copii, dar fostul sot a controlat atit de mult tot ca nu am putut sa am contact cu copii si dupa a trecut jumatate de an a dat plangere la judecatorie ca nu caut si nu interesez fata de copii..(Am stat timp de 10 ani in casa fostilor socrii deci eu trebuia sa parasesc casa.Nu am reusit sa iau cu mine copii incat am fost data afara intr-o noapte.)Am cerut ajutor din mai multe locuri(Protectia copiilor, etc)in Am cerut ajutor de mai multe locuri(Protectia copiilor, etc)in final am aceptat sa fie reincredintat copii( el o sa obtina ce vrea)si dupa aceea poate o sa reusim sa comunicam mai pasnic sa am si eu linga mine copii sa nu mai afecteze mai mult situatia acesta teribila.Tot acest timp am fost si terapie familiara, nici asta nu a dat rezultat, el nu a inteles ca trebuie tinut cont primul rand interesele copiilor si sa nu mai cauta ceva cu care sa razbuna pe mine in fiecare clipa.In sentinta a doua am ales cu dreptul de vizitare si a lua la mine copii drept dobindit de sentinta civila.Sansele mele au scazut mai mult si nici pe el nu m-am putut sa contactez dupa aceea sub nici o forma ca tot chema politia.
Inceraca sa demonstreze ca nu interesez de copii si pe de parte chema polita pentru ca le-am deranjat personal sau la telefon.Acum a venit inca o plingere impotriva mea ca nu platesc pensia pt copii si asta se considera infractiune.Acuma sa platesc?si eu ce primesc? platesc sa nu mai vad copii?:(( de cateva luni nu am platit ca am intrat si in somaj, nu aveam posibilitate sa ma intretin nici pe mine.