Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIA se poate vinde?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIA se poate vinde?

Buna ziua!Parintii mei vor sa -mi doneze un imobil dar nu stim care act este mai sigur cel de donatie sau de vanzare-cumparare,avand in vedere ca mai am o sora din prima casatorie a tatalui meu...apropos ce este cu rezerva succesorala?este mai bine sa faca donatie cu clauza de intrettinere ,poate fi atacat acest act?si pot vinde la randul meu imobilul?va multumesc.
Cel mai sigur este să faceți contract de vânzare cumpărare.
Faceți vânzare cumpărare numai daca achitați părinților prețul la modul efectiv.
Altfel, vorbim despre o simulatie, despre o donație deghizată, fiind supusă reductiunii.