Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartamentul al cărui proprietar a chemat în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartamentul al cărui proprietar a chemat în judecată asociația de proprietari este, sau nu, exceptat de la plata cheltuielilor cu reprezentarea juridică?

Apartamentul al carui proprietar a chemat in judecata asociatia de proprietari este sau nu exceptat de la plata cheltuielilor cu reprezentarea juridica (avocatul angajat de asociatie) ?
Manuela Rășină, administrator
Acest tip de cheltuiala, pana la urma este o cheltuiala ce priveste toti proprietarii, deci inclusiv proprietarul care a chemat in judecata asociatia.
In tot cazul, daca proprietarul castiga in instanta, acesta o sa solicite cheltuieli de judecata, pe care va trebui la le justifice cu documente, inclusiv acea cheltuiala despre care vorbiti

Exceptiile la anumite cheltuieli se discuta si se aproba in AG a membrilor.