Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata pentru functionarii publici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata pentru functionarii publici

Buna ziua. As dori sa stiu daca art. 95 alin. (2) din Legea nr. 188/1999 privind statutul functionarilor publici, introdus recent prin Lg. 156/2018, se refera la acordarea concediului fara plata sau este doar o modalitate noua de suspendare a raportului de serviciu. Se mai poate acorda concediu fara plata pentru functionarii publici in baza art. 117 din Lg 188/1999 coroborat cu prevederile art. 54 Codul Muncii si art. 25 alin (3) capitolul 4 din HG 250/1992 privind concediile de odihna si alte concedii acordate salariatilor din administratia publica?
Concret, pot sa solicit institutiei acordarea a 2 zile de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale, sau sunt obligata sa solicit, desi nu am nevoie, minim 30 de zile concediu fara plata si sa anunt institutia cu 15 zile inainte ?
In speta, puteti sa solicitati institutiei acordarea a 2 zile de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale.
Cornel Vasile, Consilier juridic