Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Buna ziua! Am o intrebare legata de cuponul privind cuantum pensiei alimentare. Vreau sa imi depun dosarul pentru bursa sociala la facultate, însă mi se cere si acest cupon. Tatăl meu nu îmi mai da pensie alimentara de la vârsta de 18 ani, iar in hotararea judecătorească de divort scrie ca pensia alimentara trebuie platita pana la majorat(18 ani). Cum ar trebui sa procedez? Ce trebuie să duc la facultate ca înlocuiască acest cupon?
Scrieţi o declaraţie pe proprie răspundere că nu beneficiaţi de pensie alimentară din partea tatălui.Poate e suficient.Dacă nu, atunci faceţi o cerere la AJPIS din judeţul în care aveţi domiciliul stabil prin care cereţi o adeverinţă din care să rezulte că nu beneficiaţi de pensie alimentară. Întrebaţi la secretariatul facultăţii dacă e suficientă declaraţia.
Martonze, utilizator