Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare sub salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare sub salariul minim

poate angajatorul sa plateasca un angajat sub salariul minim pe economie
Nu poate face asa ceva : sa stabileasca salarii mai mici ...

Art.164 C.mun.
(2) Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda penala fapta persoanei care, in mod repetat, stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Angajatorul a stabilit prin contract individual de munca salariul de incadrare mai mare dar pe flutaras(platit) un venit brut mai mic de cat salariul minim si implicit si salariul net.
In acord am pe fluturas o anumita suma bineinteles mult mai ica decat salariul minim. Este legal?
Este corect daca salariul incasat este mai mic decat salariul minim ...