Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege aplicabila in cazul modificarilor fara autorizatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege aplicabila in cazul modificarilor fara autorizatie

Buna ziua. In cazul unui apartament care a suferit mici modificari care nu ar afecta structura de rezistenta (spre ex renuntare la debara), se aplica legea 50/1991 sau 196/2018 referitor la contraventii?

Care sunt mai exact sanctiunile pentru acest tip de modificari? De asemenea, daca apartamentul a fost cumparat cu aceste modificari si fara sa fii avut autorizatie, cum se poate rezolva acest lucru? Legea 50/1991 are si acel termen de prescriere dar cum se poate demonstra cand au fost efectuate modificarile?
Legra autorizarii in constructii se aplica numai in cazurile in care au fost executate interventii care implica /afecteaza si structura de rezistenta a imobilului
Intrarea in legalitate necesita parcurgerea procedurii de executare proiect obtinere autorizatie de constructie,certificat de urbanism,notare in cartea tehnica a constructiei si la ocpi