Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate in insolventa poate face sponsorizari
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate in insolventa poate face sponsorizari

Suntem o societate pe actiuni in insolventa din ianuarie 2018 , putem acorda sponsorizari?
george-neagu, moderator
Nu Si mai mult, la nivelul sponsorului liberalitățile efectuate în ultimii 2 ani anteriori deschiderii
procedurii insolvenței sunt prezumate a fi abuzive și există un risc să fie considerate nule.
Va multumesc , dar puteti sa-mi precizati baza legala?
Daca sunteti in faliment nu puteti face sponsorizari. La intrarea in faliment societatea se dizolva (art. 227 al. 1 lit. f L 31/1990) si singurele operatiuni pe care le poate efectua sunt cele de lichidare (art. 233 L 31/1990). Sponsorizarea nu este operatiune de lichidare.

Daca sunteti in reorganizare si societatea are profit si, prin urmare, de plata impozit pe profit curent (nascut in timpul procedurii), puteti face sponsorizari in limita prevazuta de Codul fiscal (suma mai mica dintre 0,5% din cifra de afaceri sau 20% din impozitul pe profit). Pentru operatiune va fi necesar acordul administratorului judiciar.
Este de avut in vedere sa nu se prejudicieze drepturile creditorilor.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Va multumesc