avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate in insolventa poate face sponsorizari
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate in insolventa poate face sponsorizari

Suntem o societate pe actiuni in insolventa din ianuarie 2018 , putem acorda sponsorizari?
Ultima modificare: Marți, 13 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: chirigiu aurelia , utilizator 12:10, 14 Noiembrie 2018
Nu Si mai mult, la nivelul sponsorului liberalitățile efectuate în ultimii 2 ani anteriori deschiderii
procedurii insolvenței sunt prezumate a fi abuzive și există un risc să fie considerate nule.
Va multumesc , dar puteti sa-mi precizati baza legala?
Daca sunteti in faliment nu puteti face sponsorizari. La intrarea in faliment societatea se dizolva (art. 227 al. 1 lit. f L 31/1990) si singurele operatiuni pe care le poate efectua sunt cele de lichidare (art. 233 L 31/1990). Sponsorizarea nu este operatiune de lichidare.

Daca sunteti in reorganizare si societatea are profit si, prin urmare, de plata impozit pe profit curent (nascut in timpul procedurii), puteti face sponsorizari in limita prevazuta de Codul fiscal (suma mai mica dintre 0,5% din cifra de afaceri sau 20% din impozitul pe profit). Pentru operatiune va fi necesar acordul administratorului judiciar.
Este de avut in vedere sa nu se prejudicieze drepturile creditorilor.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare, lichidare, radiere mihaela495 mihaela495 Buna ziua As avea niste intrebari daca ma poate ajuta cineva. Tatal meu are o firma, nu prea a avut activitate si ar dori sa o inchida. Am tot citit pe ... (vezi toată discuția)
Help pls cosmin26 cosmin26 care sunt modalitatile de falimentare/lichidare SRL/S.A.MULTAM (vezi toată discuția)
Termen ContSters359380 ContSters359380 O societate a fost dizolvata in 2006 de ONRC pentru nedepunerea situatiilor contabile ! In 2011 s-a deschis procedura falimentului ! Intrebare : Trebuiau ... (vezi toată discuția)