Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Expirare suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Expirare suspendare permis

Bună ziua. Mi-a fost suspendat permisul pe data de 28.09 cu o dovada de 15 zile pana la data de 13.10. Când pot merge dupa permis pe 13.11 sau 14.11?
Vi s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Vi s-a retinut permisul de conducere si vi s-a eliberat o dovada cu drept de conducere pe 15 zile.. In interiorul celor 15 zile puteti conduce pe baza dovezii. Perioada de suspendare incepe din ziua urmatoare datei expirarii valabilitatii dovezii. Dupa expirarea perioadei de suspendare (nu ati specificat peroada de suspendare) va puteti prezenta la politie pentru recuperarea permisului de conducere.
ing. Ioan Ciobanu