Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisia presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisia presedintelui

Presedintele asociatiei de proprietari mai are vre-o raspundere dupa ce si-a dat demisia, pina la inlocuirea lui efectiva cu noul presedinte ales? Sau asociatia ramine fara nimeni in acest interval, (intre fostul di viitorul presedinte )care sa indeplineasca cit de cit atributiile presedintelui? Multumesc.
Pentru corecta si completa dv informare,lecturati dispozitia in vigoare care prevede fara exceptie solutionarea situatiei prezentate de dv art 56 al3 L nr 196/2018
Mulțumesc. Problema la blocul nostru este că s-a demis președintele asoc.de pr., dar nu se găsește nici o persoană că sa preia funcția. E posibil sa dureze chiar multe luni de zile. Vechiul președinte e obligat să păstreze atribuțiile și răspunderea în perioada aceasta? Că parcă am citit un articol, dar nu îmi amintesc bine conținutul. Multumesc
Că de exemplu în cazul demisiei unui membru al com.executiv, el rămîne au atribuțiile și răspunderea pina la înlocuirea lui cu altcineva care intra în com.ex. Se intimpla la fel și cu președintele?
Nu.
Spre deosebire de membrii Cex care, conf art 54/1, sunt "desemnati" (=numiti), presedintele este "ales prin voința sa" - art 56/1
Deci, in opinia legiuitorului, un membru CEx poate sa mai stea in functie max 1-2 saptamani pana se numeste altul, cu un presedinte ar fi mai complicat - de ex in situatii ca ale dvs.