Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este actul cel mai potrivit pentru a putea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de moștenirea unei familii (părinți și fiu)?

Va rog sa-mi sugerati care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de mostenirea unei familii, dupa decesul proprietarilor si a fiului lor!
Proprietarii si fiul acestora doresc sa faca un act notarial care sa ateste ca mostenirea familiei sa ramana unei persoane apropiate din afara familiei largite(unchi, nepoti, fii nelegitimi, etc.)
Poate fi adus un notar acasa la proprietari pentru incheierea acestui act?
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Exista obligații pentru beneficiarul unui testament?
Spuneati ca este suficienta Cartea de identitate. Cartea părinților și a fiului?
Contractul de întreținere ce presupune? Poate sa fie ca un testament cu clauza aceasta?
Cine eliberează certificatul psihologic/psihiatric si in ce condiții?
Multumesc!
Nu exista testament cu clauza.
Testamentul e simplu, o dispoziție pentru cauza de moarte "las toată averea mea lui x". Pentru beneficiarul testamentului, nu există nici o obligatie. De multe ori, el nici nu stie ca cineva i-a lăsat un testament. Apoi, la dezbaterea succesiunii, are posibilitatea să renunțe la testament, daca nu e interesat, caz in care moștenirea va reveni moștenitorilor legali, enumerați mai sus.
Contractul de întreținere presupune că o persoană ingrijeste o alta pana la deces, in schimbul casei.
Deosebirea consta in faptul că există o obligatie de întreținere (hrana, medicamente, îmbrăcăminte, incaltaminte etc) pe care si-o asuma persoană respectiva.
La deces, contractul de întreținere în sine este act de proprietate, astfel încât nu va fi necesară dezbaterea moștenirii.
Bineinteles, la încheierea contractului de întreținere este obligatorie prezenta ambilor parti (întreținut și intretinator).

Da, vorbeam de cartea de indentitate a celui care lasa testamentul.
Certificatul medico legal psihiatric v-am spus deja mai sus cine îl eliberează: medicul legist.
Va rog sa-mi spuneti in ce masura testamentul poate fi atacat de moștenitori!
Spuneati ca beneficiarul testamentului poate sa nu dețină informatia ca a primit o moștenire. Cine il informează?
Cine are obligația de a-l informa?
Poate fi oferit un testament pe o parte de avere, respectiv poate sa faca testament doar soțul său sotia?
Dacă unul dintre soți a decedat, celălalt poate sa faca testament unei persoane din afara familiei?
Părinții pot sa faca testament unei persoane din afara familiei in situatia in care fiul nu este de acord?
In cazul in care soțul are un copil dintr-o altă căsătorie(sau este nelegitim), care este dreptul acestuia la bunurile familiei?
Acesta vine la succesiune ca moștenitor? Dar daca exista un testament, fiul nelegitim mai poate ridica pretentii la mostenire?
Multumesc!
BG, utilizator
1. Reductiunea testamentului poate fi solicitata numai de mostenitorii rezervatari (adica acea categorie de mostenitori in favoarea carora legea stabileste o cota din masa succesorala, impotriva vointei defunctului, manifestata prin donatii sau testamente. Adica orice donatie/testament ar face o persoana trebuie sa le respecte acestor mostenitori cota stabilita de lege). Daca le este incalcata rezerva succesorala, mostenitorii rezervatari pot solicita reductiunea testamentului ca excesiv (sau "atacat", in teremeni populari). In practica, asta inseamna: fie se imparte imobilul fizic, fie beneficiarul testamentului va fi obligat de instanta sa achite rezervatarilor o suma de bani, reprezentand contravaloarea rezervei incalcate.
Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, parintii si descendentii (copii, nepoti, stranepoti etc)
In cazul de fata, sa presupunem ca decedeaza ambii parinti si apoi fiul.
Fiul nu are mostenitori rezervatari. Deci cat timp este in viata, poate lasa testament oricui doreste, fara nici o problema.
2. "Spuneati ca beneficiarul testamentului poate sa nu dețină informatia ca a primit o moștenire. Cine il informează?
Cine are obligația de a-l informa?"
Nimeni.
Ori afla el singur si solicta dezbaterea mostenirii.
Ori la un moment dat se "trezeste" o alta persoana/autoritate sa dezbata mostenirea, se adreseaza unui birou notarial, notarul verifica si interogheaza Registrul National Notarial de Evidenta a Liberalitatilor, unde apar inregistate testamentele si asa se afla.
3. Testamentul poate fi intocmit pe toata averea, pe o anumita cota sau pe un anumit bun.
4."Dacă unul dintre soți a decedat, celălalt poate sa faca testament unei persoane din afara familiei?"
Sotul supravietuitor poate sa faca testament oricui vrea. Insa beneficiarul acestui din urma testament, nu il va putea valorifica decat dupa dezbaterea in prealabil a succesiunii primului sot decedat.
Pe sotul 1 il mostenesc fiul si sotul 2.
Sotul 2 lasa un testamant pe cota sa, lui X.
X trebuie sa dezbata si succesiunea sotului 1, pentru a putea culege intreaga cota a sotului 2, lasata prin tesament.
5. "Părinții pot sa faca testament unei persoane din afara familiei in situatia in care fiul nu este de acord?"
Da, dar daca fiul vrea, poate solicita reductiunea, in conditiile mentionate la pct 1.
6. "In cazul in care soțul are un copil dintr-o altă căsătorie(sau este nelegitim), care este dreptul acestuia la bunurile familiei?"
Fiu nelegitim = copil nerecunoscut = copil care nu il are pe defunct ca tata in certificatul de nastere.
Deci nu mosteneste nimic.
Daca a fost recunoscut si daca parintele sau moare primul, masa succesorala se va imparti intre sotul supravietuitor, fiu si acest copil.