Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare cabana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare cabana

Buna ziua! Doresc sa cumpar o cabana la munte. Ideea e ca eu sunt in Craiova, vanzatorul in Bucuresti, cabana in Ranca (Novaci). Doresc sa fac un credit, deci mai e implicata si banca.
Care este procedura? Putem apela la serviciile unui notar in Craiova, sau Bucuresti? Sau Pitesti (la jumatate), sau este nevoie de interactiune notar/primarie, si trebuie sa apelam la un notar local?
De asemenea, care e procedura cu terenul, fiind concesionat? Dupa achizitie merg eu la Primarie?
Buna seara,
Competența notarilor publici este generala in ceea ce priveste autentificarea contractelor de vanzare-cumparare a bunurilor imobile. Cu alte cuvine, va puteti adresa oricarui notar public din Romania pentru a incheia tranzactia imobiliara, indiferent de locatia bunului imobil sau de domiciliul partilor.

chip_ro a scris:

Buna ziua! Doresc sa cumpar o cabana la munte. Ideea e ca eu sunt in Craiova, vanzatorul in Bucuresti, cabana in Ranca (Novaci). Doresc sa fac un credit, deci mai e implicata si banca.
Care este procedura? Putem apela la serviciile unui notar in Craiova, sau Bucuresti? Sau Pitesti (la jumatate), sau este nevoie de interactiune notar/primarie, si trebuie sa apelam la un notar local?
De asemenea, care e procedura cu terenul, fiind concesionat? Dupa achizitie merg eu la Primarie?

Am, inteles, multumesc! Aveti idee despre procedura cu concesiunea? Facem actele la notar apoi eu merg la Primarie pt transfer? La Primarie am sunat dar doamna zicea ca se face transferul... Cum.... nu prea stia. :-))
Teoretic, puteti incheia actul la orice notar.
Insa, din considerente practice, ar fi bine ca notarul sa fie in aceeasi localitate cu banca.
Daca achizitia se face cu credit ipotecar, notarul si banca trebuie sa comunice, sa isi transmita documente, drafturi, verificari etc.