avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare cabana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare cabana

Buna ziua! Doresc sa cumpar o cabana la munte. Ideea e ca eu sunt in Craiova, vanzatorul in Bucuresti, cabana in Ranca (Novaci). Doresc sa fac un credit, deci mai e implicata si banca.
Care este procedura? Putem apela la serviciile unui notar in Craiova, sau Bucuresti? Sau Pitesti (la jumatate), sau este nevoie de interactiune notar/primarie, si trebuie sa apelam la un notar local?
De asemenea, care e procedura cu terenul, fiind concesionat? Dupa achizitie merg eu la Primarie?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:47, 14 Noiembrie 2018
Buna seara,
Competența notarilor publici este generala in ceea ce priveste autentificarea contractelor de vanzare-cumparare a bunurilor imobile. Cu alte cuvine, va puteti adresa oricarui notar public din Romania pentru a incheia tranzactia imobiliara, indiferent de locatia bunului imobil sau de domiciliul partilor.

chip_ro a scris:

Buna ziua! Doresc sa cumpar o cabana la munte. Ideea e ca eu sunt in Craiova, vanzatorul in Bucuresti, cabana in Ranca (Novaci). Doresc sa fac un credit, deci mai e implicata si banca.
Care este procedura? Putem apela la serviciile unui notar in Craiova, sau Bucuresti? Sau Pitesti (la jumatate), sau este nevoie de interactiune notar/primarie, si trebuie sa apelam la un notar local?
De asemenea, care e procedura cu terenul, fiind concesionat? Dupa achizitie merg eu la Primarie?

Am, inteles, multumesc! Aveti idee despre procedura cu concesiunea? Facem actele la notar apoi eu merg la Primarie pt transfer? La Primarie am sunat dar doamna zicea ca se face transferul... Cum.... nu prea stia. :-))
Teoretic, puteti incheia actul la orice notar.
Insa, din considerente practice, ar fi bine ca notarul sa fie in aceeasi localitate cu banca.
Daca achizitia se face cu credit ipotecar, notarul si banca trebuie sa comunice, sa isi transmita documente, drafturi, verificari etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren din domeniul privat al primariei. MANOIL MANOIL Doresc sa cumpar un teren situat in zona de deal ,in extravilanul orasului un loc foarte frumos pentru o cabana si o livada. Nu stiu care este procedura si ... (vezi toată discuția)
Proceduri achizitie teren intravilan miai222 miai222 Buna ziua, doresc sa cumpar un teren intravilan intr-o comuna de pe langa Bucuresti, deci alt judet si am urmatoarele intrebari, daca ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Fond funciar Ramona1982 Ramona1982 Socrul meu e dat in judecata privind terenul unde are si casa de locuit. el are act de improprietarire de acum 20 de ani, a lucrat la CAP si primaria(telesti) ... (vezi toată discuția)