avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Costul partajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Costul partajului

Buna ziua. Sunt in divort cu sotul dupa care vreau sa fac partajul. El nu este de acord. Cat costa cu totul , judecatoria, expertiza pt un apartament cu 2 camere intr.un oras mic?
Doresc sa fiu despagubita de catre sot.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2018
Diana2356, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 14:27, 14 Noiembrie 2018
Taxa timbru-5% din valoarea bunurilor supuse partajului, expertul cam 2000 lei, plus onorariu avocat.
La final, cheltuielile se compensează.
Buna ziua,
Taxa de timbru este de 5% din valoarea bunurilor ce intra in masa partajabila.
Se adauga circa 1000 de lei onorarii de experti evaluatori si onorariul de avocat.
Cum adica la final sumele se compenseaza?
Care ar fi suma de 5% pt un apartament de 20.000 mii euro?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2018
Diana2356, utilizator
In legatura cu intrebarea mea de pe site.. cum adica la final sumele se compenseaza?
Recuperez ce am cheltuit?

În caz de partaj, practic se aduna toate cheltuielile (expert, avocat, taxa) si se face media aritmetica, fiecare parte urmand a plati jumatate.
Instanța stabilește un onoriu provizoriu de 1000 lei pt expert dar de obicei aceștia cer augmentarea și obțin cam dublu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj apartament in timpul unui concubinaj mioara54 mioara54 Buna ziua,as dori niste sfaturi de la d-voastra, in cazul partajului pe cale judecatoreasca ,a unui apartament facut intr-o relatie de concubinaj.ambii ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cost partaj- divort Ilie daniela Ilie daniela Buna ziua, mă numesc Ilie Daniela si.vreau.sa bag divort de soțul meu. Impreuna avem o fata de 19 ani. Eu.am plecat cu.chirie din cauza certurilor. Mi-am ... (vezi toată discuția)
Partaj... (dupa 2 ani de la divort.) cum procedez? Maria A. Maria A. Va salut pe toti cei care sunteti aici si ma bucur ca am dat de acest forum. E adevarat, nevoia m-a adus aici... Concret, sunt in situatia de a incepe ... (vezi toată discuția)