Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Costul partajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Costul partajului

Buna ziua. Sunt in divort cu sotul dupa care vreau sa fac partajul. El nu este de acord. Cat costa cu totul , judecatoria, expertiza pt un apartament cu 2 camere intr.un oras mic?
Doresc sa fiu despagubita de catre sot.
Diana2356, utilizator
Taxa timbru-5% din valoarea bunurilor supuse partajului, expertul cam 2000 lei, plus onorariu avocat.
La final, cheltuielile se compensează.
Buna ziua,
Taxa de timbru este de 5% din valoarea bunurilor ce intra in masa partajabila.
Se adauga circa 1000 de lei onorarii de experti evaluatori si onorariul de avocat.
Cum adica la final sumele se compenseaza?
Care ar fi suma de 5% pt un apartament de 20.000 mii euro?
Diana2356, utilizator
In legatura cu intrebarea mea de pe site.. cum adica la final sumele se compenseaza?
Recuperez ce am cheltuit?

În caz de partaj, practic se aduna toate cheltuielile (expert, avocat, taxa) si se face media aritmetica, fiecare parte urmand a plati jumatate.
Instanța stabilește un onoriu provizoriu de 1000 lei pt expert dar de obicei aceștia cer augmentarea și obțin cam dublu.