Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor

Concubina mea si a ingrijit tatal si acesta a facut contract de intretinere si testament pe numele ei ea mai avand 2 frati dupa tata care au dat o in judecata..ei fiind in strainatate si necontribuind la ingrijirea tatalui mentionez ca a fost facute acele acte la 1 an dupa ce a facut un avc. Si a revenit vorbitul si mobilitatea .fiind invocat o dementa mixta la prima iesire din spital (5 zile)dupa care a facut recuperare neurologica la cererea lui s a chemat notarul cu care a vorbit personal .mentionez ca actele notariale respective s au facut in prezenta a 2 martori. deoarece dansul nu putea semna. ..se poate dovedi ca a fost in deplinatatea facultatilor mentale la data respectiva?
A existat un certificat medico-legal, care sa atesta faptul ca a avut discernamant ?

Lipsa discernamantului atrage nulitatea relativa .

CAPITOLUL I
Contractul

SECŢIUNEA a 3-a
Încheierea contractului

Art. 1205

Lipsa discernământului

(1) Este anulabil contractul încheiat de o persoană care, la momentul încheierii acestuia, se afla, fie şi numai vremelnic, într-o stare care o punea în neputinţă de a-şi da seama de urmările faptei sale.

(2) Contractul încheiat de o persoană pusă ulterior sub interdicţie poate fi anulat dacă, la momentul când actul a fost făcut, cauzele punerii sub interdicţie existau şi erau îndeobşte cunoscute.