Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... clarificare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

clarificare

Va salut!
Dupa cum stiu toti, a aparut Legii 339/2009 - privind reorganizarea unor institutii si autoritati publice. La ART. 10 se spune:
(1) In vederea incadrarii in constrangerile bugetare determinate de situatia de criza economica, in perioada octombrie-decembrie 2009, conducatorii autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare, au obligatia de a diminua cheltuielile de personal, in medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre urmatoarele masuri:
a) sa acorde personalului propriu, indiferent de statutul acestuia, zile libere fara plata pentru o perioada de pana la 10 zile lucratoare;
b) sa reduca programul de lucru;
c) sa dispuna o masura ce combina alternativele prevazute la lit. a) si b);
d) alta masura cu efect echivalent.

Intrebare, avand in vedere ca legea s-a publicat pe 09.11.2009 si a intrat in vigoare pe 12.11.2009, se interpreteaza legea in sensul aplicarii prevederilor si pe luna Octombrie 2009?

Va multumesc.
1. Legea nr. 329/2009 a intrat in vigoare in 3 zile de la data publicarii in MO, cu exceptia dispozitiilor la care face referire art. 70 (art. 78 din Constitutie).
2. Prevederile sale produc efecte numai pentru viitor (art. 15, alin. 2 din Constitutie).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea