avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... clarificare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

clarificare

Va salut!
Dupa cum stiu toti, a aparut Legii 339/2009 - privind reorganizarea unor institutii si autoritati publice. La ART. 10 se spune:
(1) In vederea incadrarii in constrangerile bugetare determinate de situatia de criza economica, in perioada octombrie-decembrie 2009, conducatorii autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare, au obligatia de a diminua cheltuielile de personal, in medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre urmatoarele masuri:
a) sa acorde personalului propriu, indiferent de statutul acestuia, zile libere fara plata pentru o perioada de pana la 10 zile lucratoare;
b) sa reduca programul de lucru;
c) sa dispuna o masura ce combina alternativele prevazute la lit. a) si b);
d) alta masura cu efect echivalent.

Intrebare, avand in vedere ca legea s-a publicat pe 09.11.2009 si a intrat in vigoare pe 12.11.2009, se interpreteaza legea in sensul aplicarii prevederilor si pe luna Octombrie 2009?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:02, 14 Noiembrie 2009
1. Legea nr. 329/2009 a intrat in vigoare in 3 zile de la data publicarii in MO, cu exceptia dispozitiilor la care face referire art. 70 (art. 78 din Constitutie).
2. Prevederile sale produc efecte numai pentru viitor (art. 15, alin. 2 din Constitutie).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog urgent lamurire ContSters23466 ContSters23466 lucrez in sistemul sanitar de stat. menagerul ne-a solicitat sa semnam o varianta pentru reducerea cheltuielilor conform legii 329/2009. nu am semnat nici o ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata in medical? louisdarmar louisdarmar In data de 10.11.2009 am suferit o interventie chirurgicala de urgenta fiind in concediu medical pana in 08.12.2009.Intre timp a aparut Legea 329 .La salariul ... (vezi toată discuția)
Zile libere lucrate ºi neplãtite? Popescu Sofia Popescu Sofia soţul meu este funcţionar public şi se vehiculează ideea că vor trebui să lucreze în ½zilele libere neplătite½ şi vor trebui să îşi dea acordul ... (vezi toată discuția)