Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmărirea penală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmărirea penală

În luna octombrie s-a inființat secția de investigare a magistraților, insă puține date și informații cunoaștem despre acest lucru.
Mă refer că nu știu exact daca o plângere impotriva unui magistrat (judecator) de la judecătorie, tribunal sau curte de apel și de pe lângă parchetele acestora (procuror), trebuie depusă la secția de investigare a magistraților sau la parchetul de pe langă curtea de apel?
Așa cum în art. 38 cp, c) infracţiunile săvârşite de judecătorii de la judecătorii, tribunale şi curtea de apel este de competența curții de apel, plângerile erau depuse la parchetul curții de apel, dar acum cănd s-a inființat noua secție de investigare a magistraților, plângerea impotriva unui magistrat de la judecătorie, tribunal si curte, unde trebuie depusă? La parchetul curtii de apel sau la Î.C.C.J. - secția de investigare a magistraților?
Narcisa_, utilizator
Nu cunosc, in orice caz nu le sunt imputabile orice greseli, ci doar cele provenite din luare de mita, trafic de influenta, favorizarea infractorului, etc.
Favorizarea infractorului intra si in categoria de abuz in serviciu?
Nedumerirea mea este ca inca nu stiu unde se depune o plangere impotriva unui magistrat de la judecatorie, tribunal sau curte de apel!
Se depune la sectia de investigare a magistratilor de la P.I.C.C.J., sau se depune la P. C.A.?