avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită rugaminte lamurire conventie predare imobil
Discuție deschisă în Executare silită

rugaminte lamurire conventie predare imobil

Buna ziua !
Am semnat in nov 2017 o conventie la avocat in calitate de proprietar prin care in termen de 3 ani pana la nov 2020 ma oblig sa predau apartamentul potentialului cumparator in conditiile in care el imi plateste lunar rata de 830 lei la banca si imi da suma de 15000 euro in trei transe astfel : prima transa 4000 eur la data semnarii conventiei 5.11.2017 , urmatoarele 2 transe pana la 15000 euro in alte 2 transe pana in noiembrie 2020.Dupa ce am primit avansul de 4000 euro in dec 2017 mi-a platit rata de 830 lei la banca pana in luna martie 2018 , iar din luna aprilie mi-a spus ca renunta la cumpararea apartamentului si nu mi-a mai achitat nici rata nici un alt leu , cerandu-si inapoi si avansul de 4000 euro dat la prima transa in luna dec 2017.Conform conventiei se precizeaza urmatoarele : "Noi partile suntem de acord ca in situatia in care predarea imobilului nu se va putea realiza,din cauze neimputabile vreuneia dintre parti,sa ne repunem in situatia anterioara incheierii prezentei conventii astfel proprietarii x+y vor restitui suma de 10.000 euro intr-un termen de 60 zile lui z.Prezenta conventie reprezinta vointa partilor si inlatura orice alta intelegere verbala dintre acestia .anterioara sau ulterioara incheierii ei."
Intrebarea mea in momentul de fata este : exista vreun fundament legal in baza caruia promitentul cumparator sa imi ceara mie returnarea sumei de 4000 eur , daca el nu mi-a mai achitat mie nici cei 830 lei/luna la banca nici celelalte 2 transe pana la suma de 15000 eur si daca in conventie e specificat clar ca eu as avea obligatia sa ii returnez lui doar 10.000 euro din cei 15000 in situatia nepredarii ap dupa noiembrie 2020?Inteleg ca din cei 15000 euro , daca ar trebui sa ii returnez 10.000 euro , nu numai ca el nu are dreptul sa imi ceara prima transa de 4000 euro ci chiar ar avea sa imi mai dea inca 1000 euro - aceasta considerandu-se penalizare in sarcina lui.Mi-a spus ca voi primi o somatie pentru executare silita.Are vreo sansa de castig in instanta ?

Alte discuții în legătură

Plata peste 15000 euro paris.blonda paris.blonda O societate comerciala cumpara de la o persoana fizica un teren in valoare totala de 48000 euro . Achitarea se va face in 4 transe de cate ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare-cumparare LoredanaP LoredanaP Buna ziua, Vreau sa cumpar o garsoniera intr-un imobil nou. Imobilul are termen de finalizare pe data de 15 septembrie 2011, iar avansul cerut este de 1500 ... (vezi toată discuția)
Clauze abuzive Ionescu23 Ionescu23 Buna ziua. Am un antecontract semnat pentru achizitia unei garsoniere. Acesta spune urmatoare : \\"Noi, părţile, convenim ca preţul imobilului, ... (vezi toată discuția)