Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Deși mi-am achitat partea mea din datorie, sunt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Deși mi-am achitat partea mea din datorie, sunt hărțuită de o firmă de recuperare creanțe care mă amenință că-mi va face o nouă poprire. Chiar au dreptul acesta?

Sunt harțuita de firma Eos,in conditiile in care mi.am achitat de plata suma rezultata dintr.o hotarare judecatoreasca in urma partajului.In 2004 am facut un credit,cu fostii socri coplatitori din care s.a luat o masina.Am achitat ratele pana la momentul cand m.am despartit de sot,El nu a mai platit ratele desi isi luase angajamentul.In urma partajului,ce a mai ramas din datorie,dupa ce s.a facut popriri si socrilor,avand si eu poprire pe salariu,s.a impartit in doi datoria.Mi s.a oprit suma necesara.Dar in continuare sunt sunata de firma Eos.Ma ameninta ca imi fac iar oprire pe sal.Ma suna mereu alta persoana.Chiar au dreptul asta?Cand se opresc?Le.am zis ca nu le mai dau nimic ca am achitat cat scrie in hotararea judecatoreasca.Le.am trimis copie dupa act.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua!
Dvs. aveti dovada ca le-ati trimis copie dupa hotararea judecatoreasca, un nr de inregistrare pentru depunere acte? Copia pe care ati trimis-o este simpla sau este certificata de catre instanta "conform cu originalul" ?
Solicitati in scris, printr-o adresa, de la EOS sa va comunice situatia financiara a creditului, valoarea lui, cat s-a achitat din debit, cat ati platit per total, cat considera ei ca mai aveti de plata etc.
Le am trimis prin e.mail copie dupa hotarare!Au recunoscut la tel.ca o au...eu stiu ce am platit...stiu si ei...e asa simplu si totusi asa complicat!Nu i.am mai intrebat cat considera ei ca as mai avea de plata,ptr.ca nu mai am de plata!nu o sa mai platesc nici un cent!la tel.nu am vorbit tocmai cordial,ptr.ca nu mai suport situatia asta!nu sunt niste sume colosale,dar mi se pare de nesuportat ca nu pot sa scap de un trecut...Si ce mai pot face eu?sa platesc alti bani la avocati?

-ELLA- a scris:

Buna ziua!
Dvs. aveti dovada ca le-ati trimis copie dupa hotararea judecatoreasca, un nr de inregistrare pentru depunere acte? Copia pe care ati trimis-o este simpla sau este certificata de catre instanta "conform cu originalul" ?
Solicitati in scris, printr-o adresa, de la EOS sa va comunice situatia financiara a creditului, valoarea lui, cat s-a achitat din debit, cat ati platit per total, cat considera ei ca mai aveti de plata etc.

Adresa firmei de recuperari credite:

România
EOS KSI România S.R.L.

Bd. Dimitrie Pompeiu nr. 10A
020337 București
România
Telefon: +40 21 300 35 58
Fax: +40 21 30035 57
office@eos-ksi.ro

Art. 435 Cod proc. civ.
Obligativitatea si opozabilitatea hotararii
(1) Hotararea judecatoreasca este obligatorie si produce efecte numai intre parti si succesorii acestora.
(2) Hotararea este opozabila oricarei terte persoane atat timp cat aceasta din urma nu face, in conditiile legii, dovada contrara.

Locuiti in Bucuresti? Va recomand sa trimiteti hotararea judecatoreasca cu mentiunea instantei "conform cu originalul" prin posta, cu confirmare de primire si cu o "nota" ce se completeaza pe un cartonas la posta in care sa scrieti ce contine plicul.
Solicitati in scris, printr-o adresa, de la EOS sa va comunice situatia financiara a creditului, valoarea lui, cat s-a achitat din debit, cat ati platit per total, cat considera ei ca mai aveti de plata etc.
Va mai recomand sa pastrati un limbaj decent, dar ferm, concis, la obiect, sa va pastrati calmul pe cat posibil in convorbirile telefonice cu EOS, faceti un efort, In toate discutiile viitoare trebuie sa aduceti ca argumente legislatia aferenta, respectiv art. de lege care va apara drepturile si limiteaza actiunile de intimidare ale recuperatorului. Trebuie sa le demonstrati prin toate acestea capacitatea dvs de intelegere a drepturilor si obligatiilor consumatorului de credite si in acelasi timp sa le aratati ca aveti cunostinta de obligatiile legislative ale recuperatorului si de reglementarea felului in care dialogheaza cu dvs., ce mijloace de comunicare au dreptul sa foloseasca... etc.
Cei care va suna isi fac o parere despre interlocutor in timpul convorbirilor telefonice si incearca sa prevada personalitatea, inteligenta, cunoasterea legilor de catre debitor, precum si potentialul in a se confrunta cu ei.
Daca nu va mai permiteti avocat e necesar ca dvs. sa va alocati timpul necesar studierii si intelegerii legislatiei aferente spetei pentru ca mai aveti de luptat cu ei. Probabil ca va urma inca o executare silita pe care va trebui sa o contestati.
Va mai trebuie sa obtineti de la EOS un inscris prin care sa confirme ca au incasat de la dvs. intreaga suma stipulata in hotararea judecatoreasca. Va fi mai usor la contestatia la executare.
-ELLA-, utilizator
Puteti formula o actiune in instanta. Daca asteptati executarea silita, faceti contestatie. Slabe sanse sa scapati altfel.
Va multumesc tuturor pentru explicatii si sfaturi,o sa ma gandesc la ele....

gi-jane2, moderator