avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creante.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creante.

Buna ziua in 2016 mi-am facut un abonament orange pentru mine si unul pentru o prietena(ea l-a făcut, eu am semnat deci e pe numele meu). Având în vedere că ea nu l-a plătit si imi suspenda si numarul meu, am aruncat cartela si nu l-am mai plătit. Ultima dată l-am plătit în aprilie 2016, urmând ca după 3 luni sa cesioneze datoria către firma de recuperari Coface, si anume 6.000 de lei. De atunci nu mi-a mai venit nicio notificare până în urmă cu o saptamana de la asa-numita firma de recuperări Intrum, un debit de 9.300 de lei. Era precizat că dacă nu dau curs notificării o sa actioneze pe cale legală, tb să plătesc in maxim 48 de ore. Eu sunt in cobcediu de maternitate pana in martie 2019 si nu am nimic pe numele meu. Intrebarile mele pentru dvs sunt:
1. Dacă ajung in instanta si am un certificat psihiatric (psihoza acută cu nuante schizofrenice) am sanse sa scap de plata datoriei?
2. Dacă ajung la executare silită si nu am niciun venit si niciun bun pe numele meu, o sa astepte un an sau 2 sa ma angajez?
3. Dacă nu ma prezint la proces ce se poate intampla?
Va rog sa ma ajutati sa scap de această situație deoarece sunt in imposibilitatea de a plati. Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 09:56, 20 Noiembrie 2018
1. cu acest certificat, nu exista sanse
2.posibil sa astepte si... 10 ani...
3. se judeca in lipsa
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Mai imi ramane sa sper ca nu vor acționa în instanță până în aprilie sau mai cand intervine prescripție?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

1. cu acest certificat, nu exista sanse
2.posibil sa astepte si... 10 ani...
3. se judeca in lipsa

speranta moare ultima :)
Puteti spera. Dar s-au miscat destul de repede din punctul meu de vedere. Inainte asteptau si 4-5 ani pana contactau.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data-n judecata de intrum incognitoooo incognitoooo Buna ziua, în aprilie 2019 s-ar fi împlinit 3 ani de cand am plătit ultima dată cele 3 abonamente la o companie de telefonie mobila. Bineinteles cei de la ... (vezi toată discuția)
Cesiune de creanta-firma recuperari CEUC CEUC Buna seara, V-as ruga sa ma ajutati intr-o problema. Sotul meu a avut contract de telefonie cu Orange. In anul 2016 sotul meu a decedat. Am fost la Orange ... (vezi toată discuția)
Abonament neplatit - recuperatori Alexandru Ionescu Alexandru Ionescu Buna seara, Incepand cu 11.2017 nu am mai achitat abonamentul Orange, in luna ianuarie totalul de plata era de 550 de lei. In luna februarie 2018 am ... (vezi toată discuția)