Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creante.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creante.

Buna ziua in 2016 mi-am facut un abonament orange pentru mine si unul pentru o prietena(ea l-a făcut, eu am semnat deci e pe numele meu). Având în vedere că ea nu l-a plătit si imi suspenda si numarul meu, am aruncat cartela si nu l-am mai plătit. Ultima dată l-am plătit în aprilie 2016, urmând ca după 3 luni sa cesioneze datoria către firma de recuperari Coface, si anume 6.000 de lei. De atunci nu mi-a mai venit nicio notificare până în urmă cu o saptamana de la asa-numita firma de recuperări Intrum, un debit de 9.300 de lei. Era precizat că dacă nu dau curs notificării o sa actioneze pe cale legală, tb să plătesc in maxim 48 de ore. Eu sunt in cobcediu de maternitate pana in martie 2019 si nu am nimic pe numele meu. Intrebarile mele pentru dvs sunt:
1. Dacă ajung in instanta si am un certificat psihiatric (psihoza acută cu nuante schizofrenice) am sanse sa scap de plata datoriei?
2. Dacă ajung la executare silită si nu am niciun venit si niciun bun pe numele meu, o sa astepte un an sau 2 sa ma angajez?
3. Dacă nu ma prezint la proces ce se poate intampla?
Va rog sa ma ajutati sa scap de această situație deoarece sunt in imposibilitatea de a plati. Va multumesc anticipat
1. cu acest certificat, nu exista sanse
2.posibil sa astepte si... 10 ani...
3. se judeca in lipsa
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Mai imi ramane sa sper ca nu vor acționa în instanță până în aprilie sau mai cand intervine prescripție?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

1. cu acest certificat, nu exista sanse
2.posibil sa astepte si... 10 ani...
3. se judeca in lipsa

speranta moare ultima :)
Puteti spera. Dar s-au miscat destul de repede din punctul meu de vedere. Inainte asteptau si 4-5 ani pana contactau.